2010. gada pieredzes papildināšana

Pieredzes apmaiņas brauciens uz Luua Meža koledžu

Mācību centrs sadarbībā ar AS LVM un SIA Konekesko, 2010.gada maijā noorganizēja pieredzes apmaiņas braucienu uz Luua Meža koledžu Igaunijā.

Brauciena mērķi: iepazīties ar Luua Meža koledžas lielisko pieredzi meža nozares profesionālajā izglītībā, Eiropas finansējuma piesaistē koledžai, kā arī pieaugušo pārkvalifikācijā un apmācībā un rast risinājumus turpmāk veicamajam Latvijas meža nozares izglītības attīstīšanai un tuvināšanā nozares vajadzībām.

Braucienā piedalījās: pārstāvji no AS “Latvijas valsts meži”, Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas, Zemkopības ministrijas, IZM Valsts izglītības satura centra, lielāko mežtehnikas ražotāju servisa centriem Latvijā, laikraksta “Latvijas avīze”, žurnāla “Baltijas koks”, Ogres Meža tehnikuma, LLU Meža fakultātes, Ērgļu arodskolas, biedrības “e-mācības”, kā arī vairāki mežizstrādes uzņēmumu vadītāji.

Luua Meža koledžā notiek apmācības ar meža nozari saistītās profesijās, t.sk. arī meža mašīnu operatoriem.

Skola ir ieguldījusi lielu un rezultatīvu darbu ES struktūrfondu un valsts naudas piesaistē. Par šo finansējumu skola iegādājusies 3 dažādu ražotāju meža mašīnas un 2 meža mašīnu simulatorus, kā arī vairāku gadu laikā veikusi veco skolas ēku rekonstrukciju un iegādājusies modernu mācību aprīkojumu mācību procesu nodrošināšanai.

Gan jauniešu, gan pieaugušo apmācības finansē valsts.

Skolai ir ļoti liels nozares atbalsts. Skolas rīcībā ir ~3800ha meži un 5 meža mašīnas.

Gadā meža mašīnu operatoru apmācību laikā tiek izstrādāti 15000m3 kokmateriālu.

Komandējums uz “John Deere” ražotni, “Waratah” rūpnīcu, Somijas Meža koledžu

14.-19.11.2010. Mācību centra vadītājs kopā ar abiem Meža mašīnu operatoru mācību centra instruktoriem un SIA „Intrac” tehnisko direktoru Sergeju Sudarevu apmeklēja mežtehnikas ražotāja „John Deere” ražotni (Joensuu), harvestera galvu ražotāja „Waratah” rūpnīcu (Joensuu), un piedalījās instruktoru kvalifikācijas celšanas apmācībās Somijas lielākajā Meža koledžā Pohjois-Karjalan Ammattiopissto (Valtrimo), kur tika iegūta pieredze un jaunākā informācija par meža mašīnu operatoru un mehāniķu profesionālo izglītību Somijā.

Tikšanās ar mežtehnikas ražotāja „John Deere” Päivi Sormunen (Support manager). Tikšanās laikā tikām iepazīstināti ar jaunāko informāciju par John Deere mežtehniku un ar mežtehnikas ražošanas procesu (ekskursija pa ražotni).


Tikšanās ar harvestera galvu ražotāja „Waratah” rūpnīcas izpilddirektoru Tomi Haring. Tikšanās laikā tikām iepazīstināti ar ražošanas procesu (ekskursija pa ražotni), kā arī jaunumiem Waratah harvestera galvu ražošanā.


Apmeklējām Meža koledžu Pohjois-Karjalan Ammattiopissto (Valtimo) un tikāmies ar Meža koledžas pārstāvi Mikko Saarimaa (ekskursija pa skolu).

Tikām iepazīstināti ar Somijas profesionālās izglītības sistēmu, kas tieši skar meža mašīnu operatoru un mehāniķu sagatavošanu (mācību procesa organizēšanu un teorētisko un praktisko apmācību norisi), ar jaunākajām tendencēm jauniešu un pieaugušo meža mašīnu operatoru un mehāniķu profesionālās apmācības jomā, kā arī ar jaunāko mācību „instrumentu” – apmācību programmu Metviro Beta („real time” simulācijas tipa apmācības programma par meža mašīnu uzbūvi, hidrauliku, elektrību, defektēšanas iespējām u.c.)..


Abi instruktori 2 dienas piedalījās kvalifikācijas celšanas apmācības mežā krājas kopšanas cirtē uz John Deere jaunākās E-sērijas harvestera 1070E.

Pieredzes apmaiņas brauciens uz Somiju

2010. gada 19. decembra līdz 22. decembrim – pieredzes apmaiņas brauciens uz Somiju (Vieremä, Iisalmi un Jämsänkoski).

„Ponsse” ražotnē (Vieremä) tikām iepazīstināti ar jaunāko informāciju par Ponsse mežtehniku un plānotajiem jauninājumiem viņu ražoto meža mašīnām tuvākajā nākotnē.

Apmeklējām meža platības, kurās tiek testētas visas saražotās Ponsse meža mašīnas. Redzējām, kā pēc saražošanas un pirms nosūtīšanas klientiem, tiek reālos darba apstākļos notestēti gan harvesteri, gan forvarderi.

Tikšanās ar South Savo Vocational College (Mikkeli Meža koledža) bijušo direktoru, tagad Ponsse darbinieku Hannu Vauhkonen, kurš ir vairākkārtējs Ziemeļvalstu, Eiropas un Pasaules Meža mašīnu operatoru čempionātu dalībnieks un arī čempions. Tikām iepazīstināti ar Somijas profesionālās izglītības sistēmu jautājumos, kas tieši skar meža mašīnu operatoru un mehāniķu sagatavošanu.

Tikšanās ar Ponsse Academy direktori, ar kuru pārrunājām par iespējamajiems sadarbības modeļiem star Ponsse Academy un Latvijas Meža skolām (Ponsse treneru vizītes Latvijas koledžās, Latvijas koledžu pasniedzēju apmācības Ponsse servisa centrā Iisalmi, mācību materiāli un uzskates līdzekļi un tmldz.) un Meža mašīnu operatoru mācību centru pieaugušo operatoru apmācību nodrošināšanai ar mācību materiālie (video mācību materiālu izgatavošana, e-mācību vides izveide, rokasgrāmatas par dažādu vienkāršāko kļūmju novēršanu meža mašīnās, utt.).

Vizīte Ponsse Globālā servisa centrā. Tikām iepazīstināti, kā Ponnse organizē globālo servisa tīkla darbu, kā tiek saņemti pasūtījumi rezerves daļā, kā tiek komplektēti veicamie pasūtījumi, kā apstrādāta rezerves daļu noliktavas krājumu un servisa datu uzskaite. Šis ir lielākais Ponsse servisa centrs, kurā tiek arī atjaunoti dažādi lietotas mežtehnikas mezgli un veikta to otrreizējas izmantošanas tirdzniecība.

Vizīte Ponsse Mehāniķu apmācību centrā. Šajā centrā notiek visu Ponsse mehāniķu un visu Ponsse pārstāvju (dīleru) mehāniķu, kā arī atsevišķu lielāko klientu mehāniķu apmācības. Runājām arī par iespējām katru gadu dažus labākos Meža mašīnu mehāniķu kursu audzēkņus no Latvijas nosūtīt nelielās praksēs uz šo mācību centru.

Vizīte Jämsän College (Jamsan Meža koledža). Koledžas pārstāvji Timo Vihola, Martti Ranta un Ari Salmela iepazīstināja brauciena dalībniekus ar koledžas darbu Somijas jauniešu un arī pieaugušo meža mašīnu operatoru un mehāniķu profesionālās apmācības jomā, izrādīja koledžas mācību telpas un laboratorijas, kurās notiek dažādu mācības programmas priekšmetu teorētiskās un praktiskās nodarbības. Koledža ir gatava izstrādāt speciālu apmācību programmu un pēc tās veikt 1 vai 2 mēnešu kvalifikācijas celšanas kursus arī Latvijas meža skolu pasniedzējiem.